Xiaomi Redmi Note 14 Pro Price in Pakistan
Xiaomi Redmi Note 14 Pro
Rs. 69,299
InStock
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Price & Specifications
| Release Date | 15-01-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 162.16×74.92×8.24mm |
| Phone Weight | 180 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 2400×1080, 1800nits(peak brightness) |
| Phone Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5500mAh (typ) high-capacity battery |
| Front Camera | 32MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Video (1080p@30/60fps) |
| Back Camera | 200MP+8MP+2MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | HDR, Panorama, Video (1080p at 60fps, 1080p at 30fps, 720p at 30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Helio G100-Ultra, 6nm Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
xiaomi redmi note 14 pro price in Pakistan is 69,299 PKR. xiaomi redmi note 14 pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi note 14 pro launched with impressive color options midnight_black,ocean_blue,aurora_purple,sand_gold. xiaomi redmi note 14 pro phone weighs only 180 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi note 14 pro is set up with a 200MP+8MP+2MP back camera and 32MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G100-Ultra, 6nm Octa-core and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of xiaomi redmi note 14 pro. The Display of xiaomi redmi note 14 pro supports Resolution up to 2400×1080, 1800nits(peak brightness) and the screen Size is 6.67 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 Inches. Mobile battery capacity is 5500mAh (typ) high-capacity battery. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi note 14 pro price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 69,299 |
| Release Date: | January 15, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Price and Specs
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 69,299 |
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 82,800 |